Donald Trump 2025 januárjában visszatér a Fehér Házba, és 4 év “szünet” után újra megpróbálhatja a maga elképzelése szerint alakítani a világot. Az elemzők szerint – akik már jó ideje csócsálják Trump különböző ígéreteit és azok lehetséges teljesülését – egyelőre egy dolog biztos: a bizonytalanság. Ami mégis biztosan látszik: a második Trump adminisztráció új helyzetet teremt az IT biztonságban is.
Joe Biden kormánya komoly erőfeszítést tett annak érdekében – vegyes sikerrel -, hogy a kiberbiztonság terheit megossza a legnagyobb tech cégekkel és infrastruktúra-üzemeltetőkkel. Megpróbálta korlátozni a kémprogramok terjedését. Védőkorlátozásokat kívánt bevezetni a mesterséges intelligencia alkalmazására. Harcot hirdetett az online félretájékoztatás (“fake news”) ellen.
Várható, hogy januári hivatalba lépése után Trump megszünteti, vagy jelentősen visszafogja ezeket a programokat. Az emberi jogokkal kapcsolatos kiberbiztonsági aggályok helyébe az Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea kiberhadseregei elleni agresszív támadást hangsúlyozó kiberstratégiák lépnek.
3 terület, amire fokozottan érdemes figyelni
A felhőpiac felügyelete
A tech szektort felügyelő FTC 2023-ban kezdte meg a szektor versenyellenes gyakorlatainak és a biztonsági hiányosságainak vizsgálatát. A Trumphoz egyre közelebb álló Elon Musk máris beígérte Lina Khan, az FTC elnökének menesztését, emellett a megkezdett vizsgálatok folytatására sem érdemes nagyobb összegben fogadni.
Mesterséges intelligencia
Joe Biden 2023 októberében kiadott rendeletével korlátozni próbálta az AI fejlesztésén dolgozó cégeket. A rendelet egyértelmű iránymutatásokat és keretet szorgalmazott a mesterséges intelligencia kormányzati elfogadásához. Trump technológiai felügyeletre vonatkozó napirendjének egyik konkrét részlete a rendelet hatályon kívül helyezése. Az új elnök elképzelései “a szólásszabadságban és az emberi boldogulásban gyökerező AI-fejlesztést” támogatják.
Kiberbiztonság
Itt Trump első elnöki ciklusa elég jól megmutatja mi várható a következő években.Trump 2017-ben a kormányzati informatika széles körű korszerűsítésére végrehajtási rendeletet léptetett életbe, 2018-ban pedig kormányzata 15 év után bemutatta az ország első nemzeti kiberbiztonsági stratégiáját, ami súlyos válaszlépéseket ígért a “rosszindulatú tevékenységekre”.
Az új adminisztrációnak fokozott erőfeszítést kell tennie a kritikus infrastruktúra védelmére. Ez a megközelítés szélesebb körű kormányzati beruházásokat jelenthet a legmodernebb kibervédelembe. Ezen túl együttműködést tervez a technológiai magánvállalatokkal a megerősített rendszerek létrehozása érdekében, amelyeket úgy terveztek, hogy ellenálljanak a jövőbeli – különösen az ellenséges nemzetállamoktól származó – kiberfenyegetéseknek.
Átalakuló erővonalak
A fenti csak néhány pont a várható változásokból. Trump megválasztása valószínűleg a CISA (az USA kibervédelmi ügynöksége) munkájára is végzetes hatással lesz. Mivel a CISA 2022-ben nem támogatta Trump választási csalással és az ellene szőtt összeesküvés-elmélettel kapcsolatos elképzeléseit, az ügynökség vezetője kirúgása után is “gyanús” maradt.
Trump még 2022-ben felvázolt egy úgynevezett „szólásszabadság-politikai kezdeményezést”, amelynek célja, hogy „szétverje az egész mérgező cenzúraipart”. (Emlékezzünk rá, hogy annak idején Trumpot, az USA elnökét kizárták a Twitterről). Ebben a harcban Elon Musk, a Tesla, a SpaceX és az X milliárdos tulajdonosa – akit Trump egy „kormányzati hatékonysági minisztérium” élére kért fel – várhatóan a régi-új elnök hűséges szövetségese lesz.
Trump visszatérése a Fehér Házba mindenképpen új fejezetet jelent az amerikai technológiai politikában, amelynek kimondott célja az Egyesült Államok globális technológiai vezető szerepének megerősítése. Hogy ez milyen hatással lesz Európára és különösen a mi régiónkra, azt még csak találgatni tudjuk.